Noorsootöö nädal 2023
Reede, 24. nov. 2023
Möödunud nädal tähistasime Valdeku Noortekeskuses üle-eestilist noorsootöönädalat, mille teemaks oli meile väga südamelähedane teema- keskkonna heaks tegutsemine. See tähendab, et 13. korda toimuva noorsootöönädala raames keskenduti üle kogu Eesti keskkonnasõbralikule eluviisile, kliimamuutuste leevendamise võimalustele, jätkusuutlike lahenduste tutvustamisele ning sellele kuidas panustada keskkonnahoidu.
Omalt poolt panime selleks nädalaks kokku kava, kus igale päevale oli planeeritud üks keskkonnahoidlik tegevus ning kogu nädala vältel oli noortel võimalik osa saada temaatilisest kahootidest, õppida ja mängida Kliimakooli lauamängu ning jätta oma ideid eelseisva aasta tegevuskavasse keskonnahoiu (aga ka muudel) teemadel.
Nädala alguses juhtis Evely oma sotsiaalmeedia vahendusel tähelepanu sellele, et noortest ja noorsootööst räägitakse tihti kui tulevikust ja millegist, mis kunagi hakkab juhtuma. Sarnaselt tehakse ka keskkonnahoiuga. Tegelikkuses on noorsootöö, noored ja keskkond kogu aeg meiega ja on viimane aeg sellest nii ka mõtlema hakata, mitte seda homse varna lükata.
Meie Valdeku Noortekeskuses tegutseme juba mõned aastad nii, et meie ökoloogiline jalajälg võimalikult väike oleks, sest keskkonnahoid on meile oluline ka siis kui selle teemanädalad läbi saavad. Seepärast olid ka nädala tegevused meie pikajalistele külastajatele tuttavad või midagi, millega nad meie juures ka varem kokku puutunud on.
Esmaspäeval tegime vanadest postritest lauamängudele sisusid, et pikendada nii lauamängude eluiga kui anda vanapaberile uus funktsioon. Kuna lauamängud on meie suur kirg ja armastus, siis teisipäeval ja kolmapäeval mängisime neid lauamänge, mis keskkonnahoiuga seotud on, sest just lauamänge mängides tekivad olulised mõtted ja arutelud, mida hea meelega noortega jagame.
Teisipäeval jõudsid noorsootöötajad Kerttu ja Roula külla ka Tallinna Rahumäe Põhikooli 9.b klassile, et tutvustada noortekeskust, rääkida kliimast ja keskkonnahoiust ning seejärel said noored katsetada MTÜ Mondo poolt eestindatud kaardimängu Kliimakool. Mängu eesmärk oli teada saada, milline on meie igapäevategevuste jalajälg võrreldes erinevate tegevuste tekitatavaid heitgaaside koguseid.
Mäng tekitas noortes palju elevust ning tõstatas huvitavaid küsimusi ja märkamisi meie kõigi rolli kohta keskkonna hoidmisel. Kohtumise lõpuks lubasid noored hakata rohkem liikuma ühistranspordi ja rattaga, võtta lühemaid dušše, kanda kaasas oma veepudelit ning prügi sorteerida ja seda mitte maha visata.
Roula arvab, et kliimamuutuste ja keskkonna teemad on tavaliselt noortele keerulised, mistõttu oli ta meeldivalt üllatunud, kui suurt huvi osalised Kliimakooli mängu vastu üles näitasid ning kui üllatunud nad olid, kui mõistsid, kui palju nende igapäevased valikud keskkonda mõjutavad.
Kuigi kohtumine oli lühike, loodame väga, et saime vähemalt ühe klassi peades idanema panna mõtte, mis paneb neid tegema keskkonnasõbralikemaid valikuid ja oma ümbruskonda hoidma.
Kerttu soov kogu noorsootöönädala puhul oli, et iga noor leiaks noorsootööst midagi, mis aitaks just tal oma ideid ja soove ellu viia, leida endale huvipakkuvad tegevused ja huvid ning koht, kuhu teda alati tagasi oodatakse. Seepärast on märkimisväärne, et keskkonnateemade kõrval räägiti 9.b klassi noortega ka noorte omaalgatusest, mis noortes palju mõtteid äratas. Kerttu rõõmuks oli klassis, kuhu nad külla läksid üks meie noortekeskuses omalagatusprojekti eestvedanud noor, kelle toel ka teised klassikaaslased seda ideed paremini mõistsid.
Tulles tagasi nädalakäigu juurde, siis neljapäeval võtsime osa Teeviit otseülekandest “Minu tulevik on täna”. Seadsime üles ühe mõnusa ühisvaatamine, kus inspireerivad noored sukeldusid kliimamuutuste ja keskkonnategevuse teemadesse, jagades põnevaid lugusid ja praktilisi nõuandeid, millest õppida. Keskkonnateemadel mõtlemine tõesti pole noorte jaoks alati lihtne ja eks ka selleteemalisi ühisvaatamisi peab tegema veel ja veel, et noored selle konseptsiooniga harjuksid ja pikemalt tähelepanu hoida jaksaksid.
Mõtlemise kõrval oli ilmselt lihtsam millegi päriselt ära tegemine ja selleks avanes noortel võimalus reedel, kui ühiselt tegime oma selle aasta viimase prügikõnni. Meie rõõmuks liitus prügikõnniga ka meie linnaosavanem Karmo Kuri, kelle eestvedamisel meie koos töötajatega seda varem teinud oleme. Meie selle aasta viimasest prügikõnnist sai osa ka meie selle hooaja välisvabatahtlik Enzo, kes lisaks tublile panusele prügikõnnis soovis oma esmakordset noorsootöönädalat kogedes, et see nädal võimaldaks igal noorel leida koha, kus nad tunnevad end hästi nii oma töös kui ka elus. Enzoga on võimalik meie noortekeskust koos avastada kuni augusti lõpuni.
Noorsootöötaja Roula jaoks oli see teine noorsootöö nädal, mille raames ta kohalikus koolis ja oma noortekeskuses selle teemalisi tegevusi läbi viis. Sel aastal oli suuresti tema see, kes meid noorsootöö nädalat planeerima kutsus ja sellele fookust tagasi tõi. Ta leiab et, noorsootöö nädal on see aeg aastas, kus võiksid kõik noortega töötavad inimesed mõelda miks me noorsootööd oluliseks peame ja kelle jaoks seda teeme. Ka keskkonnateema on talle südamelähedane, sest ta soovib, et igal noorel oleks võrdne võimalus õitseda hästihoitud keskkonnas. Roula keskkonnahoiumõtteid kajastati ka eesti Noorsootöötajate Kogu sügiskampaanias, nendega saab tutvuda siin:
Noorsootöö nädal on küll läbi, aga soovime, et pühenduksime ka noorsootöö nädala lõppedes keskkonnahoiule ja omalt poolt lubame seda teemat ka edaspidi fookuses hoida, sest vaid üheskoos saame luua keskkonnasõbralikuma ja toetavama keskkonna. Olgem eeskujuks ning innustagem üksteist looma positiivseid muutusi!
Lisamaterjalid keskkonnahoiu kohta:
- Kliimakool on MTÜ Mondo poolt eestindatud mäng, mille kohta saab lähemalt lugeda siit: https://maailmakool.ee/kliimakool/
- Tallinna Õpetajate Maja 2023 loodud kogumikus “Keskkonnahoid ja loodusharidus lasteaias ja koolis” viitame meie plaanidele ja senistele keskkonnategevustele. Kogumikuga saab tutvuda ja seda tellida siit:
https://opetajatemaja.ee/kogumik-keskkonnahoid-ja-loodusharidus-lasteaias-ja-koolis/
- Eelmisel aastal oli Evelyl ja Assol võimalus keskkonna ja noorsootöö teemadel mõtteid mõlgutada Eesti noortevaldkonna ajakirja Mihuse jaoks. Noortevaldkonna ajakiri MIHUS artikkel kättesaadav siin:
- Noorel Tegija kutsus selle aasta alguses podcasti Rohelise pealinna esindaja Merily Müürsepa ja Evelyga kohalikke rohemõtteid mõlgutama
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=1OKxyRzY020